We’ve been trying to spend less money, who isn’t these days, right? I’m pretty sure most of the money I spend, is spent at the grocery store… food for my family to eat. Same at your house?

Recently, I “upped” Ramen. “Eww, gross,” I know. They aren’t too nutritious or delicious, but they are inexpensive. You can get a big box for around $2.

So here is what I did:

  • I followed the directions on the Ramen packet, but added a couple chicken bouillon cubes to help enhance the flavor.
  • I sliced an onion then sautéed it in a skillet, with chopped garlic and a bit of soy sauce, until they started to soften (I like a little crunch to my onion).
  • I then scrambled four (4) eggs in the same skillet with a tab bit more soy sauce.
  • As the eggs were cooking, I took leftover chicken, chopped it into chunks, and threw it in with the boiling noodles. *I left the noodles going (after they were done) just long enough to warm up the chicken.
  • Then drained a small portion of the water/broth, added the flavor packets that came with the Ramen, as well as the onion-egg combo.
  • Tossed some green onion on top for added flavor, after the plate was dished out.

 

 

My kids loved it, my husband loved it, and even I’ll admit that it was pretty good.

This “meal” took me probably around ten (10) minutes from start to finish, maybe a bit longer if I hadn’t already had sliced onions in my fridge.

The cost, probably around $10… that fed my family of four with enough left over for two more bowls. You can cut the cost even more if you raise your own chickens and grow your own produce.

 

FB_IMG_1537982106811

 

 

*Before we got our website up and running, I posted this recipe to our Facebook page. Apologizes if you’ve already seen it there… I figured now would be a good time to share it again on our actual blog.*